Kategorie
Uncategorized

Jak dobrać akumulator samochodowy?

W okresie zimowym wielu kierowców zadaje sobie pytanie – jak dobrać akumulator do samochodu? W celu dobrania odpowiedniego akumulatora należy kierować się kilkoma wskazówkami i podstawową wiedzą z zakresu elektryki.

Jak dobrać akumulator do auta?

Kształt akumulatora

Przy zakupie nowego akumulatora do samochodu należy zwrócić uwagę na jego sposób mocowania, gdyż nie jest on uniwersalny, a akumulator jest dostosowany do konkretnego typu w przeznaczonym do tego miejscu. W przykładowo Peugeotach akumulator jest mocowany na małą blaszkę „stopkę”, która jest przykręcana śrubą w dolnym boku akumulatora. Natomiast w np. Toyotach stosuje się obejmę, która znajduje się na jego górze.

Zwróćmy uwagę na: długość, szerokość i wysokość akumulatora. Element ten ze względów bezpieczeństwa musi być dobrze dopasowany i pewnie zamocowany. Wszelkie drgania i wstrząsy skrócą żywotność baterii. Natomiast bieguny po zetknięciu się z karoserią wywołają zwarcie. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, po której stronie znajduje się biegun „dodatni” i „ujemny”, gdyż producenci stosują różne instalacje elektryczne. One natomiast występują w dwóch rozmiarach i azjatyckie marki stosują zazwyczaj mniejszy rozmiar.

Wartości elektryczne akumulatora

W czasie dokonywania wyboru zastanawiające są różne skróty i cyfry, więc nie wiemy, jak dobrać akumulator samochodowy, mimo że jest to dosyć łatwe. Podstawową kwestią jest jego napięcie wyrażane w woltach (V). Dzisiejsze samochody korzystają z akumulatorów o napięciu 12V. Natomiast 24V są przeznaczone dla ciężarówek. Kolejną kwestią jest wartość A, czyli ampery. Wyrażają one pobierany prąd przy m.in. rozruchu, gdy rozrusznik uruchamia silnik. Generalnie im więcej, tym lepiej. Nie dotyczy to jednak pojemności, która powinna być odpowiednio dobrana, chociaż zdecydowanie nie powinna być ona zbyt duża. Warto posiłkować się instrukcją obsługi i nie przesadzić przy wyborze. Akumulator o zbyt dużej pojemności nie będzie w pełni naładowany i wpłynie to na jego żywotność i skuteczność. Tym bardziej akumulator o małej pojemności szybko straci na żywotności. Powinien on być w sam raz, aby zasilić różne elementy elektryczne i podołać pojemności silnika. Pojemność wyrażana w amperogodzinach (Ah).

Rodzaje akumulatorów

Pod względem typów często spotkanym jest akumulator kwasowo-ołowiowy. Dzisiaj na ogół stosuje się modele bezobsługowe, gdzie w wygodny sposób można wizualnie sprawdzić stan naładowania baterii. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z wymagających uzupełniania poziomu elektrolitów.

W autach z systemem Start&Stop stosuje się akumulatory o przedłużonej żywotności o różnym oznaczeniu jak np. ECM, EFB. Natomiast AGM są najmocniejszym typem dla aut z m.in. napędem hybrydowym.

Akumulator samochodowy po prawidłowym wyborze będzie nam długo służyć. Warto zdecydować się na wybór markowych, jak: Bosch, Varta, Centra Futura. Ich trwałość szacuje się na ok. 5-10 lat przy prawidłowej eksploatacji. Żeby być pewnym wyboru i zakupić odpowiedni, warto zobaczyć na miejscu akumulatory w Poznaniu przy skorzystaniu z oferty sklepu.