Kategorie
Uncategorized

Jak poruszać się po Łodzi?

Mało które miasto budzi tyle sprzecznych ze sobą emocji, co Łódź. Jedni je kochają, a inni go nie znoszą. Jedno jest pewne – Łódź to miasto ciekawe, do którego warto chociaż raz zajrzeć, aby poczuć unikalny klimat tego miejsca i samemu zdecydować, co się o nim sądzi. Miejsc wartych zobaczenia w Łodzi jest wiele, ale są one dość mocno rozsiane po całym mieście. Każdemu turyście przyjdzie więc sporo podróżować, musi więc wybrać środek transportu wedle uznania. Do dyspozycji ma komunikację miejską, taksówki, rowery, autobusy, czy samochody z wypożyczalni. Każda z form poruszania się po mieście ma swoje wady i zalety. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym poruszać się po Łodzi. Zdobyta wiedza z pewnością przyda się podczas wizyty w tym niezwykłym mieście.

Łódź jednośladami stoi

Jedną z najtańszych opcji jest najprawdopodobniej wynajem hulajnogi lub roweru. W Łodzi są dostępne do wynajmu hulajnogi elektryczne, które działają na bardzo podobnych zasadach co w innych miastach. Za pomocą dedykowanej aplikacji można sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa hulajnoga. Wynajem odbywa się również bezpośrednio w apce. Plusem tej usługi jest jej niezawodność. Hulajnogi są utrzymywane w dobrym stanie i zazwyczaj działają bez zarzutu. Ponadto pojazd można zaparkować niemal wszędzie, więc często jest możliwość podjechania bezpośrednio pod punkt docelowy. Minusem jest dostępność hulajnóg. Co prawda w centrum znaleźć można ich wiele, ale na obrzeżach miasta mogą wystąpić problemy z odnalezieniem dostępnego pojazdu.

Alternatywą dla hulajnogi, jeśli chodzi o komunikację w Łodzi, jest rower miejski, działający tutaj od kilku lat. Podobnie jak w przypadku hulajnogi, do wypożyczenia roweru również potrzebna jest aplikacja. Tym razem jednak rower zostawia się i zabiera ze specjalnie do tego celu stworzonych punktów. Z jednej strony daje to jasny na pogląd na to, czy w dane miejsce opłaca się jechać rowerem, ale z drugiej ogranicza jego możliwości. Co prawda punktów jest sporo, ale czasem może okazać się, że akurat żadnego nie ma w pobliżu. Wiele osób narzeka również na jakość rowerów miejskich. Faktycznie zdarza się, że pojazdy są zostawiane w nie najlepszym stanie i trafiają się modele uszkodzone. Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić, czy sprzęt jest w pełni sprawny. Rower jest opcją nieco tańszą od hulajnogi, co częściowo wynagradza jego wady. Poza tym lepiej nadaje się na dłuższe wyprawy. Argumentem przemawiającym zarówno za rowerem jak i hulajnogą jest całkiem wysoki komfort poruszania się. W Łodzi znajdziemy sporo ścieżek rowerowych, a często nawet poruszanie się po chodniku może odbyć się bez ryzyka kraksy z pieszym. Nieco inaczej jest w centrum, gdzie niejednokrotnie będziemy zmuszeni poruszać się ulicami lub wyznaczonym poboczem dla pojazdów jednośladowych.

A co z komunikacją miejską?

Mieszkańcy Łodzi zwykli negatywnie wyrażać się o komunikacji miejskiej w swoim mieście. Zapewne nieco przesadzają, bo łódzkie autobusy i tramwaje wcale nie są złe. Przede wszystkim rozkład linii zapewnia dobry dojazd do większości ciekawszych atrakcji bez potrzeby przesiadania się. Jednak przesiadanie się też nie jest takie straszne, bo w Łodzi od lat działa tzw. „Przesiadkowo” (nazywane również „Stajnią Jednorożców”), gdzie spotyka się większość tramwajów. Przesiadka z tramwaju w autobus możliwa jest na pętlach (w Łodzi zwanymi „krańcówkami”), przy głównych dworcach. Ponadto wiele autobusów dzieli przystanki z tramwajami, co ułatwia przesiadanie się i komunikację w Łodzi. Jeśli chodzi o komfort podróży, to jest przyzwoicie. Choć dywaników autobusowych nie uświadczymy, to nie ma na co specjalnie narzekać. Nie brakuje co prawda starszych pojazdów i składów, ale są one systematycznie wymieniane na nowe, klimatyzowane i wygodnie maszyny. Zatem brak wspomnianych dywaników autobusowych zupełnie nie przeszkadza.

Taksówki i przewoźnicy prywatni

W Łodzi, jak w każdym większym mieście, działają taksówki oraz inni przewoźnicy. Zasada działania tych usług jest zupełnie taka sama jak w innych miejscowościach. Jest to oczywiście najdroższa opcja, która nie zawsze się opłaca, gdyż Łódź potrafi się wyjątkowo mocno zakorkować. Z drugiej strony w godzinach nocnych może to być jedyna alternatywa dla rzadziej kursujących autobusów, więc warto wziąć ją pod uwagę w tego typu sytuacji.