Kategorie
Uncategorized

Jak wygląda siatka do przepukliny?

Przepuklina jest schorzeniem, którego leczenie rozwinęło się na przełomie XIX i XX wieku. To właśnie wtedy powstały technologie oraz procedury umożliwiające przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych o wysokiej skuteczności, powtarzalności i małym ryzyku. Przełomem okazało się stworzenie siatkowych implantów. Jak wygląda siatka na przepuklinę? Jakie ma zastosowanie oraz jaką rolę odgrywa w procesie leczenia tej przypadłości?

Czym jest przepuklina?

Przepuklina powstaje na skutek przemieszczania się narządów wewnętrznych poza swoje pierwotne położenie. Dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Przepukliny zewnętrzne uwypuklają się na zewnątrz jamy brzusznej. Z kolei wewnętrzne polegają na przesunięciu się narządów w inne miejsce. Ujmując tę kwestię nieco bardziej szczegółowo, można wyróżnić przepukliny pępowinowe, udowe, kresy białej oraz pachwinowe.

Warto wiedzieć, że przepuklina, która już powstała, nie zniknie sama z siebie. Im dłużej leczenie jest odwlekane, tym trudniejsze staje się pozbycie się problemu. Wzrasta ból, dyskomfort, a nawet pojawia się widoczny problem z poruszaniem się. Nieleczona przepuklina może nawet wywołać zgon na skutek wystąpienia perforacji jelita, jego martwicy albo pęknięcia. Jedyna skuteczna metoda, która umożliwia zniwelowanie problemu, to leczenie operacyjne. Obecnie jest to rutynowa procedura, a pacjent może wrócić do pełnej aktywności po kilku tygodniach od wyjścia ze szpitala.

Siatka na przepuklinę — rodzaje

Jak wygląda siatka do przepukliny? Jest to narzędzie stosowane podczas zabiegów, które umożliwia zaopatrzenie rany bez napinania jej brzegów. Obecnie operacje leczące przepuklinę nie są wykonywane bez zastosowania siatek. Wykorzystanie protezy w tej formie wpływa na zmniejszenie bólu odczuwanego przez pacjenta, a także obniża ryzyko nawrotu problemu. 

Różnego rodzaju siatki chirurgiczne dostępne są pod linkiem: https://madens.pl/oferta/siatki-chirurgiczne/.

Do zabiegów leczenia przepuklin najczęściej stosowana jest siatka przepuklinowa polipropylenowa. Jest to uniwersalny wybór, który umożliwia chirurgowi szybkie wykonanie zabiegu dzięki temu, że doskonale widzi aktualnie opatrywane tkanki.

W przypadku leczenia przepuklin na sposób wewnątrzotrzewnowy często wybierane są siatki wyposażone w warstwę ePTFE. Czasem posiadają specjalną poduszeczkę, która ułatwia zamocowanie. Siatka na przepuklinę może być wykonana z poliestru i wykończona silikonem. Lekarze lubią ten rodzaj ze względu na to, że zdecydowanie zmniejszają ryzyko powstania zrostów. Jest to możliwe dzięki powstrzymywaniu retencji płynu surowiczego.

Czasem lekarze wybierają też modele, które cechują się częściową wchłanialnością. Są bardzo elastyczne, a dzięki temu pacjenci zdecydowanie lepiej czują się podczas rekonwalescencji. Do tego rodzaju produktów należą m.in. siatki przepuklinowe z kompozytu polipropylenu i PLLA.

Zastosowanie siatki na przepuklinę podczas leczenia

Wiedząc już, jak wygląda siatka na przepuklinę, warto dowiedzieć się, jak przebiega proces leczenia z jej wykorzystaniem. Istnieją różnorodne sposoby zaopatrywania ran z zastosowaniem tego rozwiązania. Czasem siatki nie są w ogólne mocowane. Do tego celu jednak musi zostać wybrany sztywny model, który nie będzie się przesuwać i pozostanie w docelowym miejscu. Często wykorzystywaną opcję stanowią rozpuszczalne, wchłanialne szwy. Praktykuje się też klejenie siatki przepuklinowej, a także używanie egzemplarzy, które są wyposażone w pewnego rodzaju haczyki utrzymujące materiał.

Specyficznym typem zabiegów są operacje laparoskopowe. Zazwyczaj w ich trakcie stosuje się siatki mocowane na wchłanialne wkrętki. W przypadku niektórych zabiegów chirurdzy decydują się na stosowanie staplerów.

Na rynku medycznym dostępnych jest wiele różnorodnych rozwiązań. Lekarze z reguły korzystają ze sprawdzonych metod, które dopasowują odpowiednio do potrzeb konkretnego pacjenta. Najczęściej wybierane są siatki ograniczające ból pooperacyjny – taka opcja znacznie zwiększa komfort w trakcie rekonwalescencji.