Kategorie
Uncategorized

Porady, dzięki którym utrzymasz fugi w czystości

Utrzymanie fug w czystości może stanowić wyzwanie – zwłaszcza jeśli są to jasne fugi, a w pomieszczeniu panuje duży ruch lub znaczna wilgoć. Fugi w przedpokojach narażone są na gromadzenie brudu, przynoszonego przez domowników z zewnątrz, w łazienkach z kolei na osadzanie się kamienia oraz rozwój pleśni. Jak dbać o fugi w mieszkaniu? Jakich środków używać do ich czyszczenia?

Jak wyczyścić fugi ogólnodostępnymi środkami?

Na rynku dostępne są preparaty chemiczne dedykowane do czyszczenia fug, jak na przykład https://ccf1.pl/produkt/ccf1-fugmistrz-plyn/. Zawierają środki powierzchniowo czynne, wybielające oraz o działaniu grzybo- i bakteriobójczym. Z ich pomocą wyczyszczenie fug nie jest zbyt kłopotliwe – wystarczy nanieść preparat na przerwy między płytkami oraz pozostawić na czas określony na etykiecie. Następnie trzeba umyć powierzchnię wodą z detergentem przeznaczonym do mycia glazury lub terakoty i gotowe. Jeśli fugi nie były w bardzo złym stanie, zwykle nie trzeba mocno ich szorować.

Jak wyczyścić fugi, jeśli nie mamy akurat specjalnego preparatu do ich czyszczenia? Bez większego trudu można sobie z tym poradzić, stosując środki zwykle dostępne w każdym gospodarstwie domowym. Przydadzą się także szczoteczka, miękkie szmatki oraz butelka z rozpylaczem. Ze środków czyszczących najlepiej postawić na sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, sól emską w tabletkach musujących, ocet, a także pastę do zębów, płyn do mycia naczyń lub kapsułki do zmywarek.

Jak czyścić fugi krok po kroku – skuteczne metody

Jak czyścić fugi, stosując ogólnodostępne środki czyszczące lub spożywcze? Istnieje kilka sposobów o potwierdzonej skuteczności. Co ważne, koszt takiego procesu jest naprawdę bardzo niski.

Jak myć fugi sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona jest nie tylko środkiem do spulchniania ciast. Doskonale sprawdzi się również jako produkt do czyszczenia fug. Wystarczy przygotować pastę z połowy szklanki sody, 50 ml wody i 50 ml octu. Gotową mieszankę należy nałożyć na przerwy między płytkami za pomocą szczoteczki lub szmatki oraz zostawić na kilkadziesiąt minut. Po tym czasie trzeba umyć powierzchnię wodą z dodatkiem detergentu i gotowe. Jeśli zabrudzenia są bardzo uporczywe, sodę można usunąć szczoteczką zamiast miękkiej szmatki.

Jak stosować kwasek cytrynowy do czyszczenia fug?

Kwasek cytrynowy ma właściwości wybielające, dlatego jego dodatek do produktu stosowanego do czyszczenia fug pozwoli uzyskać w krótkim czasie zamierzony efekt czystości. Należy przygotować detergent do czyszczenia fug, mieszając pół szklanki płynu do naczyń (bądź zawartość kilku kapsułek do zmywarki) z 5 łyżeczkami kwasku cytrynowego oraz 3 tabletkami musującymi soli emskiej. Taką mieszankę nakłada się na fugi i pozostawia na co najmniej pół godziny. Po tym czasie kafelki należy umyć oraz wytrzeć.

Jak dbać o fugi w łazience?

Fugi w łazience stają się często miejscem rozwoju pleśni. Sprzyjają temu zarówno wilgotne otoczenie, odkładający się kamień, jak i gorsza dostępność w załamaniach brodzików, przy krawędziach wanny czy w kątach łazienki. Pleśń nie tylko wygląda nieestetycznie – jest również szkodliwa dla zdrowia. Jak dbać o fugi w łazience, aby nie doszło do rozwoju grzybów?

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z dedykowanych preparatów ze składnikiem grzybobójczym. Sprawdzi się również środek do czyszczenia toalet lub łazienek na bazie chloru. Właściwości grzybobójcze mają także ocet oraz pasta do zębów.

Nie posiadając specjalnego środka, fugi w łazience można wyszorować, używając pasty do zębów. Ma dobre właściwości ścierne oraz wybielające. Następnie kafelki wystarczy umyć wodą z dodatkiem octu i wybranego detergentu.

Jak myć fugi, które są naprawdę bardzo zabrudzone? Warto pamiętać, że w przypadku czyszczenia przerw między płytkami ogromne znaczenie ma regularność. Dużo łatwiej jest je domyć, używając dowolnych produktów, jeśli robimy to co najmniej raz w tygodniu. Rzadsze sprzątanie wiąże się często z koniecznością szorowania oraz użycia silnych środków powierzchniowo czynnych. W takiej sytuacji pomocne okazać mogą się również myjki parowe, pozwalające czyścić bez konieczności wkładania wysiłku i korzystania silnych detergentów.