Kategorie
Uncategorized

Jak rozplanować ustawienie oświetlenia w ogrodzie?

Światło jest niezwykle istotnym elementem w ogrodzie, który ma wpływ na jego atrakcyjność. Odpowiednio dobrane światło uwydatni walory estetyczne ogrodu, a także zapewni bezpieczeństwo po zmroku. Do wyboru mamy wiele rodzajów oświetlenia. Dzisiaj skupimy się na tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas planowania ustawienia oświetlenia w ogrodzie.

Dlaczego oświetlenie w ogrodzie jest ważne?

Oświetlenie w ogrodzie pełni dwie kluczowe funkcje. Pierwszą z nich jest nadanie przestrzeni ciekawego wyglądu, lampy pełnią funkcję dekoracyjną, np. podświetlając wybrane elementy roślinności czy architektury. Drugim z zadań oświetlenia ogrodowego jest zapewnienie komfortowych warunków do przemieszczania się – zdecydowanie wygodniej podąża się oświetlonymi alejkami. Mowa tutaj także o dróżkach komunikacyjnych prowadzących do garażu czy innego miejsca, w którym zwykle trzymamy samochód. Oświetlenie ma niebagatelne znaczenie w odstraszaniu ewentualnych złodziei czy przestępców.

O czym pamiętać tworząc projekt oświetlenia ogrodu?

Samo postawienie lamp w wybranych miejscach nie wystarczy. Chcąc osiągnąć wspaniały efekt oświetlenia ogrodu należy wykonać przemyślany projekt rozmieszczenia poszczególnych źródeł światła. Różne rodzaje oświetlenia dostarczają zupełnie innych efektów. Przykładowo, oświetlenie poprowadzone liniowo świetnie podkreśli kształt danego budynku, natomiast zawieszone na górze lampy spowodują jego powiększenie. Podświetlenie fundamentów sprawi, że nieruchomość będzie wydawała się być wyższa. Światło rozproszone podkreśli fakturę roślin, natomiast punktowe sprawdzi się w eksponowaniu i wyróżnieniu poszczególnych gatunków spośród innych.

Rozmieszczenie światła ma ogromne znaczenie i wpływa na wygląd całego ogrodu. Równomierne oświetlenie pozwoli nawet z większej odległości podziwiać wszystkie elementy ogrodu, natomiast to punktowe nałoży na wybrane elementy akcenty. Jest to świetna metoda na ukrycie niedoskonałości ogrodu. Zwracamy uwagę odbiorcy na pewną jego część, dzięki czemu nie patrzy on na tę, która nie wygląda korzystnie. Wybierając lampy bądź inne źródła światła należy zwrócić uwagę na styl, w jakim zostały one wykonane i dopasować go do klimatu naszego ogrodu. Pozwoli to na zachowanie spójności całej aranżacji. Ważne jest także dostosowanie natężenia światła, zbyt małe nie spełni swoich funkcji, natomiast zbyt duże może po prostu oślepiać, tym samym stwarzając niebezpieczeństwo.

Postaw na doświadczenie i skorzystaj z pomocy specjalisty

Planując wykonanie instalacji oświetleniowej w ogrodzie warto zwrócić się do specjalisty, który wykona dla nas szczegółowy projekt oświetlenia Ogrodu. Po przeanalizowaniu specyfiki, wielkości, a także głównych funkcji ogrodu zaproponuje on odpowiedni rodzaj oświetlenia. W zależności od potrzeb i preferencji domowników dostosuje on sposób włączania i wyłączania, regulacji natężenia i kąta padania światła. Pomoc specjalisty pozwoli na uzyskanie oświetlenia, które będzie wygodne w użyciu, a także pięknie podkreśli wyjątkowy charakter danego ogrodu.