Kategorie
Uncategorized

Co robić, aby tusz do drukarki nie wysychał?

Tusze do drukarek to produkty, o których można powiedzieć wiele, jednak nie to, że są tanie. Cena oczywiście zależna jest od wielu czynników, jednak atramenty najczęściej kosztują około 100 złotych za komplet. W wielu przypadkach koszt wynosi jeszcze więcej. Taki tusz powinien wystarczyć na wydrukowanie wielu stron wydruków. Jeśli jednak stężeje, nie będzie takiej możliwości. Co zrobić, aby tusz w drukarce nie zasychał?

Tusze należy wkładać do drukarki zaraz po ich rozpakowaniu

Owszem, tusz w drukarce może zaschnąć. Bardzo często jednak już trochę stężony zostaje włożony do drukarki. Taka sytuacja jest bardzo realna, jeśli pojemnik zostanie rozpakowany i jakiś czas przeleży poza urządzeniem. A warto wiedzieć, że w kanalikach głowicy drukującej nieustannie znajduje się tusz. Jeśli pojemnik pozostaje pusty, do kanalików dostaje się powietrze, co może spowodować stężenie atramentu w tych miejscach. Taki tusz czasem udaje się udrożnić, jednak nie zawsze. Dlatego bardzo istotne jest, by akcesoria wkładać do drukarki zaraz po ich rozpakowaniu i usunięciu elementów ochronnych.

Nie mniej ważne jest odpowiednie przechowywanie opakowań z tuszem. Pojemniki zawsze należy trzymać w oryginalnych opakowaniach i z dala od źródeł ciepła. Niewskazane jest też oczywiście przechowywanie ich na słońcu.

Zasychanie tuszu w drukarce

Co zrobić, żeby tusz w drukarce nie wysychał? Aby zminimalizować ryzyko, konieczne jest częste drukowanie. W każdym pojemniku z tuszem znajduje się głowica drukująca, w niej zaś kanaliki z tuszem. Są wręcz mikroskopijnej średnicy. Jeśli wydruki wykonywane są często, atrament w tych elementach pozostaje płynny i nie zasycha. Jeżeli drukarka stoi nieużywana, zasychanie tuszu w kanalikach jest bardzo realne. Jeśli więc nie mamy niczego ważnego do wydrukowania, w celu zminimalizowania ryzyka stężenia atramentu wskazane jest wydrukowanie co kilka dni czegokolwiek. Oczywiście powinien to być wydruk kolorowy, aby atrament spłynął z pojemników z czernią i kolorami.

Co robić, aby tusz do drukarki nie wysychał? Jeżeli drukarka stoi bardzo blisko grzejnika lub obok okna, przez które pada na nią słońce, to będzie też się silnie nagrzewać. To zaś bez wątpienia przyspieszy proces wysychania tuszu. Urządzenie powinno więc znajdować się w miejscu, gdzie nie jest zbyt ciepło. Idealnie, jeśli będzie to nieco chłodniejszy obszar. Przykład stanowi kąt przy zimnej ścianie.

Czy każdy zaschnięty tusz nadaje się tylko do wyrzucenia?

Co zrobić, jeśli pomimo starań tusz w zasechł i drukowanie nie jest możliwe? Czy taki pojemnik nadaje się już tylko do wyrzucenia? W wielu przypadkach tak, jednak można spróbować udrożnić kanaliki w głowicy drukującej. W tym celu nie należy czyścić elementu czymkolwiek. Ten komponent jest bardzo delikatny i łatwo go uszkodzić. Jeśli ulegnie zarysowaniu, wydruki mogą być o wiele gorszej jakości. Pojemnik z taką głowicą drukującą najczęściej trzeba po prostu wyrzucić.

Jak zatem bezpiecznie udrożnić ten element? Można uruchomić w drukarce tryb czyszczenia głowicy i wykonać próbny wydruk. Jeżeli komponent nie był za bardzo zaschnięta, drukowanie po takiej operacji może być znowu możliwe. Jeśli zaś nadal nie ma takiej możliwości, zachodzi konieczność zakupienia płynu do udrażniania głowic drukujących i użycia go.

Jak udrożnić głowicę przy pomocy płynu czyszczącego?

Udrażnianie głowic pojemnika z tuszem nie jest trudne. Odrobiną płynu należy nasączyć kawałek ręcznika papierowego, położyć go w dowolnym pojemniku, na papier zaś postawić pojemnik z tuszem, rzecz jasna głowicą do dołu. Tak powinien pozostać w cieczy co najmniej kilka godzin. Po wyjęciu pojemnika z tuszem z płynu czyszczącego trzeba go bardzo delikatnie osuszyć i zamontować w drukarce.

Jeśli płyn rozpuścił zaschnięty tusz w kanalikach, drukowanie powinno być ponownie możliwe. Jeśli nie, pojemnik jest bardzo zaschnięty. Wtedy trzeba niestety wymienić go na nowy. Warto też rozważyć zmianę drukarki na laserową. W ten sposób znika problem z zasychaniem tuszy, a same urządzenia, np. HP Laser MFP 135a nie są tak drogie, jak niektórym osobom się wydaje.