Kategorie
Uncategorized

Doradca kredytowy – czy warto?

Znalezienie oferty kredytowej może być dla nas dość dużym wyzwaniem, jeżeli robimy to po raz pierwszy. Doradca kredytowy zajmuje się dla nas znalezieniem najlepszej oferty kredytowej. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z jego usług. Czym zajmuje się doradca kredytowy? Czy warto skorzystać z doradcy kredytowego? Tego dowiesz się w niniejszym artykule. 

Czym zajmuje się doradca kredytowy?

Doradca kredytowy w Katowicach i nie tylko to osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w dziedzinie kredytów. Jest specjalistą, który pomaga swoim klientom w doborze najlepszej oferty kredytowej. Zapoznaje się z jego sytuacją finansową i na jej podstawie szuka banków i ofert dostosowanych do jego potrzeb. Zajmuje się także pośredniczeniem między bankiem a klientem, aby wynegocjować jak najlepsze warunki kredytowania. Doradca kredytowy może pracować w banku i instytucjach finansowych. Ma także możliwość świadczenia niezależnych usług. 

Jak zostać doradcą kredytowym?

Doradcą kredytowym może zostać praktycznie każda osoba, która posiada wykształcenie średnie. Taka osoba musi przede wszystkim interesować się i znać rynek bankowy. Wśród doradców najbardziej pożądani są studenci kierunków finansowych, prawnych i ekonomicznych. Jakie przepisy regulują działalność doradców kredytowych? Kiedyś doradcą kredytowym mógł zostać każdy chętny. W 2017 roku wprowadzono nową ustawę o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego, po której ustalono, że doradcą kredytowym może zostać osoba, która uzyskała zezwolenie od KNF (Komisji Nadzoru Finansowego). Musi być także zarejestrowana w rejestrze doradców oraz opłacać składkę. 

Czy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego? 

Jeżeli planujesz wziąć kredyt po raz pierwszy, na pewno zastanawiasz się, czy warto korzystać z pomocy doradcy kredytowego. W Polsce doradcy są opłacani przede wszystkim przez banki udzielające pożyczek, dlatego korzystanie z ich pomocy jest dla kredytobiorców bezpłatne. Najlepiej współpracować z doradcą, który ma podpisane umowy z możliwie największą ilością banków – wtedy możemy liczyć na rzetelne i dokładne porównywanie ofert. Doradca kredytowy pomaga klientom na kilka sposobów:

  • jest w stanie ocenić zdolność kredytową i co na nią wpływa oraz jak sprawić, aby ją zwiększyć,
  • pomaga porównać oferty wielu banków, dzięki temu możemy wybrać najlepszy dla siebie kredyt, na opłacalnych warunkach,
  • negocjuje z bankami i wspiera klienta w uzyskaniu najlepszych warunków kredytu, 
  • pomaga w formalnościach – nie musimy się martwić, że źle wypełnimy dokumenty w przypadku starań o kredyt hipoteczny. 

Doradca kredytowy ma bardzo szeroki zakres działania i warto korzystać z jego pomocy. 

Jak przygotować się na spotkanie z doradcą?

Jeżeli wybieramy się na spotkanie z doradcą kredytowym, warto przygotować się na rozmowę o naszych finansach. Przydatne może okazać się wyliczenie, jaką mamy średnią zarobków przez ostatnie 3, 6 i 12 miesięcy. Dzięki temu doradca kredytowy będzie mógł dokładnie wyliczyć naszą zdolność w kilku bankach. Im poważniej podejdziemy do sprawy, tym więcej informacji zyskamy z odbytego spotkania. Jeżeli chcemy wziąć kredyt po raz pierwszy, możemy porozmawiać z doradcą na temat etapów procesu starania się o kredyt, formalnościach, o posiadanym wkładzie własnym lub dowiedzieć się, wedle jakich parametrów dobiera on ofertę kredytu. W Katowicach jest wiele doradców kredytowych, którzy na pewno spełnią nasze oczekiwania. 

Czy warto korzystać z usług doradcy kredytowego? Na pewno jest to opłacalne, ponieważ nie pobierają oni za to żadnej opłaty. Zależy mi na uzyskaniu przez nas jak najlepszego kredytu, aby mogli otrzymać prowizję od banku. Im więcej klientów doradcy kredytowego skorzysta z proponowanych przez niego ofert, tym lepsza staje się jego pozycja na rynku. Dla osób, które pierwszy raz biorą kredyt hipoteczny, wiedza doradcy może stać się bezcenna i nieoceniona. Poza tym, pośredniczy między nami a bankiem, więc cały proces uzyskiwania kredytu jest dużo łatwiejszy.