Kategorie
Uncategorized

Gdzie można oddać zużyty olej spożywczy?

Zarówno w domach, jak i w lokalach gastronomicznych każdego dnia korzysta się z olejów spożywczych. Przede wszystkim się na nich smaży. Jednak dodaje się je także do sałatek, skrapia warzywa i wykorzystuje na wiele innych sposobów. Zawsze jednak może pojawiać się to samo pytanie: gdzie oddać zużyty olej spożywczy? Co z nim zrobić? Wylać do zlewu? Właśnie na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Zużyty olej spożywczy

Tłuszcze roślinne są niezbędne w naszej diecie. Niektóre witaminy są przyswajalne jedynie w towarzystwie tłuszczu, dlatego warto np. skrapiać sałatkę oliwą czy olejem. Poza tym wykorzystujemy je do wielu dań na ciepło i na zimno. Obecnie są dostępne różne rodzaje, jednak najczęściej sięgamy po olej kokosowy lub rzepakowy. Pozwalają nam bowiem na przyrządzenie niejednego posiłku. Smażymy na nich mięso, ryby, warzywa, czasem też słodkości jak choćby pączki. Szczególnie w tym drugim przypadku dochodzi do tego, że oleju sporo zostaje. Nie chcielibyśmy go wyrzucać i zastanawiać się, gdzie można oddać zużyty olej. Na początku nie musimy. Olej bowiem można wykorzystywać nawet kilkukrotnie w niektórych sytuacjach, tj:

  • Kiedy się nie przypalił – dochodzi do tego w temp. Powyżej 190st. C
  • Nie był mieszany z innymi tłuszczami – zaleca się podczas smażenia używać jednego rodzaju tłuszczu
  • Przechowywano go w odpowiednich warunkach – zamkniętym pojemniku, w zacienionym, chłodnym miejscu. Dzięki temu nie dochodzi do jełczenia.
  • Przecedzono go z żywności

Jeśli jednak już skorzystaliśmy z niego wystarczająco, to myślimy, gdzie oddać olej posmażalniczy. Zastanawiamy się, co najlepiej z nim zrobić. Po więcej informacji sięgnij na https://euro-eko-polska.pl/gdzie-mozna-oddac-olej-posmazalniczy/.

Co zrobić z zużytym olejem?

Przede wszystkim nigdy nie wylewamy zużytego oleju do odpływu czy toalety. Jeśli tak czynimy, możemy doprowadzić do wytwarzania się osadu, który będzie zatykał rury i prowadził do ich pękania. Jeśli zadziałamy wystarczająco wcześniej, nie powinno dojść do poważnej szkody. Jeśli jednak będziemy się z tym obijać, możemy nawet zalać swoje mieszkanie. A zatem, gdzie oddać zużyty olej? Najlepiej jest poddać go utylizacji. Trzeba jednak przyznać, że mało kto w ogóle myśli o takim rozwiązaniu. A jest ono najlepsze z obecnie dostępnych. Dzięki temu nie szkodzi sami sobie. Na początek przelewamy zużyty olej do pojemnika np. słoika czy butelki. Chodzi o to, by można było je szczelnie zamknąć, by nic nie wyciekł ze środka. Takie rozwiązanie jest dostępne jedynie dla mieszkań i domów. Gdzie oddać zużyty olej spożywczy z restauracji i innego lokalu? W takich miejscach oleju przeważnie jest o wiele więcej. Wtedy konieczne jest skontaktowanie się ze specjalną firmą, która zajmie się utylizacją oleju spożywczego.

 

Co jeszcze można zrobić z zużytym olejem spożywczym?

Nie zawsze musimy myśleć, gdzie można oddać zużyty olej. Czasami bowiem możemy dać mu drugie życie samodzielnie. Istnieje wiele sposobów na jego przetworzenie w domu. Możemy zrobić choćby domowej roboty mydło albo lampki olejne. W internecie znajdziemy wiele rozwiązań, które nam w tym pomogą. Inna propozycja to oddanie tłuszczu do ponownego przetwarzania. Gdzie można oddać zużyty olej? Do specjalnej firmy, która mogłaby go przetworzyć jako paliwo napędowe do pojazdów. Co ciekawe, takie przekazanie oleju jest przeważnie traktowane jako darowizna, a to oznacza, że możliwe jest odliczenie tego od podatku. A przypadku, gdy nie mamy czasu na zapakowanie i wysłanie oleju do takiej firmy, możemy poszukać placówki, która zbiera tak nietypowe odpady. Odpowiednie miejsca znajdziemy w wielu miastach w Polsce. Czasami jednak zdarza się, że w naszej okolicy nie ma regularnego zbierania niestandardowych śmieci. Jeśli tak jest i u nas, to najlepiej oddawać olej do utylizacji lub wykorzystać w domu. Na koniec przypomnijmy, gdzie oddać zużyty olej. Oddajemy go do utylizacji, gdzie odpowiednio go przetworzą. Dzięki temu sami nie będziemy musieli zajmować się nim i przejmować, co z nim zrobić.