Kategorie
Uncategorized

Jak dbać o samochód ciężarowy?

Pojazd ciężarowy to sprzęt specjalnego przeznaczenia. Od jego sprawności zazwyczaj zależy czy przewoźnik na nim zarabia. Zadbany sprzęt przyniesie kierowcy i właścicielowi firmy transportowej wiele zysków, dlatego o ciężarówkę warto dbać. A jak dbać o samochód ciężarowy? Postaramy się odpowiedzieć w kilku prostych zdaniach.

 

Obsługa codzienna – co warto robić, aby zmniejszyć ryzyko usterek?

Wielu awarii da się uniknąć dzięki dobrym praktykom związanym z obsługą codzienną. Dobry kierowca przed odpaleniem silnika, powinien sprawdzić pojazd. Warto sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych (między innymi: olej, płyn chłodniczy, płyny w układzie kierowniczym oraz płyn do spryskiwaczy). W razie stwierdzenia braków należy je uzupełnić. Kierowca powinien także obejść pojazd i sprawdzić wizualnie, czy nie ma jakichś widocznych usterek i czy ładunek, który przewozi, jest odpowiednio zabezpieczony. Od tych kilku prostych czynności może zależeć bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu. Natomiast usterki wykryte wcześniej, pozwalają zazwyczaj znacząco obniżyć koszty napraw.

 

Regularne serwisowanie to regularna korzyść

Usterki są wpisane w eksploatację pojazdów ciężarowych, ale niektórych awarii da się uniknąć dzięki regularnym wizytom w warsztacie. Wielu kosztownych napraw da się uniknąć dzięki temu, że usterkę da się wykryć wcześniej. Mechanicy w renomowanych serwisach wiedzą, jak dbać o ciężarówkę i doradzą, które elementy eksploatacyjne warto wymienić, gdy tylko zauważymy ślady zużycia.

 

Dbałość o czysty pojazd. Wybór kosmetyków do lakieru i wnętrza

Czysty pojazd jest wizytówką przewoźnika i kierowcy, świadczy o profesjonalnym podejściu do transportu. Wie to każdy kierowca, dla którego miejsce pracy to jego ciężarówka. Jak dbać o to miejsce pracy? Regularnie myjąc i czyszcząc pojazd. Lakier oraz wnętrze wymagają stałej pielęgnacji.

Jak dbać o samochód ciężarowy z zewnątrz?

Lakier pojazdu ciężarowego wymaga specjalnej pielęgnacji. Ciężarówka bardzo często pracuje w ciężkich warunkach. Zła pogoda, chemia sypana na drogi, błoto, piach i wiele innych czynników ma wpływ na zużywanie lakieru. Warto zawczasu zabezpieczyć pojazd pod tym kątem. Zatem jak dbać o samochód ciężarowy? Warto na pewno zainwestować w odpowiednie kosmetyki. Na rynku jest bardzo wiele preparatów dzięki, którym lakier będzie czysty i zabezpieczony przed szkodliwym działaniem czynników chemicznych i mechanicznych. Poza specjalnym szamponem należy nanieść na lakier wosk, który ochroni lakier przed czynnikami zewnętrznymi i nada pojazdowi blask.

Jak dbać o ciężarówkę wewnątrz?

Wnętrze pojazdu również jest narażone na częste zabrudzenia. Ciężarówki często pracują w pyle, który osiada na elementach tapicerki i kokpitu. Wybierając kosmetyki do wnętrza, należy zwrócić uwagę na ich skład i działanie. Warto dobierać preparaty, których działanie będzie adekwatne do zabrudzeń. Stosowanie zbyt silnych środków może narazić delikatne elementy na uszkodzenie.

 

Co warto mieć na wyposażeniu pojazdu?

W wielu przypadkach niewielkie usterki można naprawić samemu w trakcie postoju. Niestety, nie da się tego wykonać bez odpowiednich narzędzi. Każdy pojazd ciężarowy powinien mieć na pokładzie zestaw sprzętu, który umożliwi drobne prace serwisowe. Od jego jakości będzie zależało powodzenie prac. Dobrze dobrany zestaw powinna posiadać każda ciężarówka. Jak dbać o to, aby w zestawie znalazły się odpowiednie narzędzia? Warto zaopatrzyć się w zestaw jednego z czołowych producentów narzędzi.

Powinny się w nim znaleźć:

  • Zestaw kluczy płaskich oraz nasadowych.
  • Zestaw kluczy imbusowych.
  • Zestaw śrubokrętów.
  • Zestaw prostych narzędzi: młotek, kombinerki, nóż, klucz nastawny.

Wyżej wymienione zestawy powinno się dobierać indywidualnie do potrzeb i w miarę możliwości uzupełniać nowymi elementami.

 

Podsumowując, jak dbać o ciężarówkę? Warto zapamiętać kilka dobrych praktyk dzięki, którym paca będzie bardziej efektywna, a pojazd będzie się rzadziej psuł. Dbanie o czystość, regularne sprawdzanie stanu pojazdu, częste wizyty w serwisie pomogą kierowcy lepiej wykonywać powierzone zadania i wpłyną na jakość oraz terminowość przewoźnika. Wysokiej jakości części do pojazdów tego typu znajdziesz na http://klemax.pl/.