Kategorie
Uncategorized

Jak sprawdzić stan hamulców?

Samochód to obecnie najpopularniejszy oraz najczęściej wybierany środek transportu. Gwarantuje niesamowitą wygodę oraz komfort przemieszczania się w wybrane miejsca. Jednak, aby cieszyć się ze wszystkich benefitów płynących z jazdy autem, należy dbać o jego sprawność techniczną. Mowa tu o niezbędnych elementach wchodzących w skład pojazdu. Trzeba również pamiętać o regularnych kontrolach, aby w razie czego przygotować się na potencjalne wydatki związane z naprawą. W tym artykule dowiesz się, jak sprawdzić stan hamulców oraz poznasz kilka niesamowicie interesujących oraz przydatnych informacji dotyczących tego tematu.

Jak wygląda sprawdzenie stanu hamulców?

Istnieje wiele sposobów na samodzielne sprawdzenie klocków czy siłowników hamulcowych. Nie musisz spieszyć się do warsztatu, gdy tylko podejrzewasz problem. Jest to coś, co zawsze powinieneś zrobić w ramach kontroli przed przeglądem technicznym. Oto kilka sposobów, w jakie możesz sprawdzić swój samochód, zanim rozpoczniesz konsultacje i naprawy.

Stan hamulców – jak sprawdzić ten aspekt? Posłuchaj ich pracy

Wcale nie musisz oddawać swojego samochodu do warsztatu ani zaczynać samodzielnej rozbiórki systemu. Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, których możesz po prostu posłuchać. Hamulce w Twoim aucie z pewnością mają zainstalowany wskaźnik zużycia, który poinformuje Cię, kiedy element wymaga natychmiastowej oraz profesjonalnej wymiany.

Kiedy Twoje hamulce zaczynają szwankować, wydają bardzo głośny pisk podczas zatrzymywania pojazdu. Może to być również nieprzyjemny dźwięk zgrzytania, który wskazuje, że materiał klocka zaczął całkowicie się zużywać i trzeć o tarczę hamulcową. Jeśli zaniedbasz ten problem, możesz liczyć się z tym, że podczas jazdy systemu przestanie działać lub hamulce zużyją się do tego stopnia, że próba zatrzymania auta wytworzy silne tarcie, co doprowadzi do zapalenia się koła. Tak więc, jeśli za każdym razem, gdy naciskasz pedał hamowania, słyszysz podejrzany lub nieprzyjemny odgłos, oznacza to, że powinieneś dokonać natychmiastowej wymiany klocków hamulcowych.

Dokonaj samodzielnej oceny tego, jak pracują hamulce

Sprawdzenie stanu hamulców może być wyjątkowo proste. Wciśnij odpowiedni pedał podczas jazdy. Jeśli musisz naprawdę mocno nadepnąć, zanim samochód zacznie się zatrzymywać, powinieneś sprawdzić hamulce u mechanika. Musisz być w stanie z łatwością zahamować pojazd, więc jeśli musisz bardzo się napracować, gdy chcesz zwolnić, czas udać się do warsztatu. Podobnie postąp w sytuacji, gdy wciskasz pedał i czujesz wibracje od jego strony i kierownicy – nie jest to oznaką “zdrowych” hamulców.

Obserwuj, jak zachowuje się kierownica

Kiedy decydujesz się na to, aby zatrzymać swój pojazd i kierownica zaczyna drgać, to wiedz, że coś jest nie tak. Co więcej, jeśli samochód zjeżdża na prawo lub lewo, stanowi to znak, że klocek hamulcowy z jednej strony może być zużyty bardziej niż pozostałe. Gdy zauważysz, że tak się dzieje, sprawdź, czy to nie problem z samymi oponami, kontrolując głębokość bieżnika i poziom ciśnienia. Jeśli wszystko jest w normie, to sprawdź hamulce.

Uważnie śledź systemy Twojego pojazdu

Niektóre samochody są wyposażone w czujniki zużycia, które zapalają lampkę ostrzegawczą na desce rozdzielczej, gdy klocki hamulcowe są zużyte powyżej minimalnego poziomu. Jest to bardzo pomocne, dzięki czemu nie musisz wypróbowywać wszystkich wyżej wspomnianych sposobów w swoim aucie.

Jak sprawić, aby hamulce działały przez dłuższy czas?

Jak każda część Twojego samochodu, jeśli traktujesz układ hamulcowy z należytą starannością, będzie służyć Ci o wiele dłużej, co znacznie zmniejszy liczbę wizyt u mechanika oraz obniży rachunki za naprawy. Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przedłużyć żywotność wchodzących w jego skład elementów. Jedź rozsądnie i nie przyzwyczajaj się do gwałtownego przyspieszania oraz nagłego hamowania. Trzymaj się limitu, a także regularnie serwisuj swój samochód. Pamiętaj też, że jeśli masz jakiekolwiek problemy z hamulcami, poszukaj profesjonalnego mechanika, który zapewni Ci bezproblemową naprawę.