Jak znaleźć dobrego adwokata? Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia, na mniej lub bardziej wczesnym etapie, będzie potrzebował pomocy prawnej – czy to w postaci porady, czy też skierowania sprawy do sądu. Dlatego trzeba wiedzieć, jak znaleźć adwokata, który jest w stanie odpowiednio zadbać o nasze interesy.
Jak znaleźć najlepszego adwokata?
Poniżej przedstawiamy krótki spis zawierający najważniejsze porady, dzięki którym wybór adwokata będzie jak najbardziej udany:
1. Doświadczenie
Według wielu doświadczenie to fundamentalny filar. Tak jak nie pozwolilibyśmy się operować chirurgowi świeżo po szkole medycznej czy pilotowi, który niedawno skończył szkołę, tak samo tylko doświadczony adwokat może udzielić najlepszej porady oraz zadbać w efektywny sposób o interesy wszystkich, którzy przychodzą do jego kancelarii.
2. Specjalizacja
Istnieje wiele działów prawa i gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować się z profesjonalistą, który specjalizuje się w Twoim problemie. Istnieją adwokaci zajmujący się przede wszystkim prawem konstytucyjnym, prywatnym międzynarodowym, karnym, administracyjnym, handlowym, cywilnym procesowym czy prawem pracy. Jeśli wiesz, jakiego rodzaju konsultacji potrzebujesz, najlepiej udać się do adwokata, który jest najbardziej wykwalifikowany w swojej dziedzinie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto przed pierwszą wizytą w kancelarii upewnić się, że dany fachowiec specjalizuje się w konkretnej dziedzinie.
3. Bliskość geograficzna
To dla Ciebie stosunkowo korzystna sytuacja, jeśli kancelaria osoby broniącej Twoich praw jest zlokalizowana blisko Twojego stałego miejsca zamieszkania. Wiąże się to ze znacznie mniejszym wysiłkiem, gdy zaistnieje potrzeba odwiedzenia adwokata. Oczywiście, nie wybieraj obrońcy tylko dlatego, że jest bliżej Twojego domu. Jednak warto też zwrócić uwagę na to, że współpraca z osobą oddaloną o więcej niż dwie godziny drogi może być trudna. Odradzamy tę opcję, ponieważ w wielu przypadkach trzeba będzie odwiedzić adwokata, aby skontrolować, jak przebiega sprawa lub przekazać dokumenty.
4. Pierwsza konsultacja
Gdy już zawęzisz swoją decyzję do kilku kancelarii spełniających Twoje oczekiwania, najlepiej skonsultuj się z tymi, którym najbardziej ufasz. Podczas pierwszej wizyty wyjaśnij sprawę, aby adwokat mógł przedstawić opinię na temat Twojej sytuacji, wyjaśnić sposób postępowania i ewentualną drogę prawną. Jest to ważny punkt kontaktowy, aby dowiedzieć się, jak będzie wyglądał plan działań.
5. Koszt
Po zakończeniu wizyty powinieneś znać opłaty ze wszystkimi możliwymi scenariuszami – zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Bądź bardzo ostrożny, jeśli adwokat oferuje Ci ceny znacznie poniżej tych spotykanych na rynku. Możesz zaoszczędzić trochę, ale jeśli wybrana osoba przegra Twoją sprawę, stracisz dużo czasu i pieniędzy. Cena jest niewątpliwie czynnikiem różnicującym – z tego powodu należy znać opłaty oraz domagać się przejrzystości.
6. Zaufanie
Jak wybrać dobrego adwokata? Upewnij się, że specjalista, który stoi za Twoją sprawą, jest godny zaufania. Ta cecha ma charakter binarny, nie przyznaje stopni: albo się ufa drugiej osobie, albo nie. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, że dana osoba nie stanowi tej właściwej, wybierz innego profesjonalistę, w którego towarzystwie czujesz się bardziej komfortowo i który oferuje Ci więcej. Takim specjalistą jest adwokat dostępny na stronie https://henrykosiejewicz.pl.
7. Dostępność
Wielu teoretycznie renomowanych profesjonalistów pokazuje mało uwagi lub szacunku dla niektórych spraw. Jeśli jest to Twoje pierwsze odczucie, lepiej poszukać kogoś, kto podejdzie do Twojej sytuacji w sposób możliwie najbardziej spersonalizowany. Zwróć uwagę, czy w czasie, gdy adwokat przebywa wTwoim towarzystwie, stara się szybko zakończyć wizytę lub robi inne rzeczy, takie jak sprawdzanie maili lub ciągłe odbieranie telefonów.
8. Interes własny
Najlepszy specjalista to taki, który rozumie obawy i doradzi Ci zgodnie z Twoimi interesami. Dobry adwokat nie będzie przedkładał własnych korzyści nad klienta.