Kategorie
Uncategorized

Jak zrobić plandekę na przyczepkę?

Głównym zadaniem plandeki na przyczepce jest ochrona towaru i innych przedmiotów, które mają znajdować się pod płachtą. Plandeka zapobiega więc niekorzystnemu działaniu czynników atmosferycznych takich. Jak opady deszczu i śniegu, czy nadmierne promienie słoneczne. Ponadto ma zapewniać również stabilizację oraz ochronić przed kradzieżą mienia. Co ciekawe, istnieje możliwość zaoszczędzenia i wykonania plandeki samodzielnie. Jak zrobić samemu plandekę na przyczepkę? W poniższym artykule omówimy nieco szerzej tę kwestię.

Jak zrobić plandekę do przyczepki?

W pierwszej kolejności skupmy się na niezbędnych materiałach. Ważne jest, materiał na plandeki charakteryzował się jak najwyższą wytrzymałością ze względu na fakt, jaką pełni ona funkcję. Nie zapominajmy przy tym, że trwałość to nie tylko materiał, z jakiego wykonana jest plandeka — niezwykle ważna jest też jego grubość.

Tkanina do plandek może być przykładowo zrobiona z popularnego tworzywa sztucznego, czyli PCV. Dlaczego ten materiał jest tak popularny? Duża gramatura ma ogromny wpływ na wytrzymałość. Pamiętajmy jednak, że może on sprawiać trudności podczas docinania oraz przeszywania. Na korzyść PCV przemawia też fakt, że materiał może być dostępny w różnych kolorach, dlatego z łatwością możemy dopasować go do swoich potrzeb. Może różnić się też szerokością, na co warto zwrócić uwagę, gdy dokonujemy zakupu. Za sprawą wyboru optymalnych wymiarów możemy sobie znacząco ułatwić samodzielne wykonywanie plandeki. Co prawda jasne tkaniny szybko się brudzą, ale charakterystyka tego tworzywa pozwala na łatwe wyczyszczenie, a nawet zmycie przez deszcz.

Jak zrobić plandekę na przyczepkę i znacząco ułatwić sobie pracę?

Warto wiedzieć, że materiał na plandeki możemy zamówić w konkretnym rozmiarze, dzięki czemu unikniemy konieczności samodzielnego docinania. Co więcej, jest również możliwość zamówienia go już ze stalowymi oczkami, przez które później przewlekamy sznurki, by przyczepić tkaninę do przyczepki. Pamiętajmy o mocnej lince do montażu.

Może zdarzyć się, że będziemy potrzebować użycia stalowego stelażu. Pamiętajmy, że wykonanie plandeki z jednolitego kawałka materiału to nieco bardziej wymagające zadanie. Wykonanie go będzie wymagało od nas dodatkowych sprzętów i niemałych nakładów pracy. Plandeki są zazwyczaj zgrzewane, by mogły charakteryzować się ponadprzeciętną wytrzymałością na rozciąganie i odporność na wilgoć. Co prawda w domowych warunkach wielu majsterkowiczom udaje się zgrzać materiał na plandeki przy użyciu opalarki. Jednak zalecamy to tylko doświadczonym osobom, by nie zmarnować zakupionego materiału.

Jak zrobić plandekę do przyczepki — kolejne kroki

Kiedy udało się nam już nabyć odpowiedni materiał, należy go dociąć do kształtu, jaki chcemy uzyskać. Pamiętajmy, że tkanina powinna dość ciasno nakrywać stelaż przyczepki. Docinając, zawsze zostawiamy odpowiedni zapas, dzięki czemu będziemy mogli dociąć ewentualny nadmiar. Plandeka powinna mieć też otwory na linki montażowe. Powinno się je zabezpieczyć przed ewentualnym rozerwaniem, dlatego przydadzą się tu metalowe kółka.

Jak obliczyć odpowiedni rozmiar plandeki do wycięcia? Wykonujemy obliczenia po zainstalowaniu na przyczepce stelażu. Przycinamy ją wyłącznie przy użyciu długich i ostrych nożyc, które będą w stanie precyzyjnie sobie poradzić z plandekowym materiałem. Zawsze zostawiamy trochę materiału, by zrobić później z niego mocowania. Boki materiału powinno się zgrzać lub zszyć ze sobą w celu wzmocnienia plandeki. Będzie ona bardziej odporna i estetyczna. Można do tego użyć zszywacza do tapicerowania lub opalarki, ponieważ materiał na plandeki dobrze współpracuje z tymi urządzeniami.

Z kolei mocowania robimy ze skrawków plandeki, które nam pozostały. Należy je ze sobą zszyć oraz przytwierdzić. Pamiętajmy o wcześniejszym wykonaniu otworów, do czego można użyć rozgrzanych drucików. Otwory zabezpieczamy dedykowanymi kółkami z metalu. Mogą być też z mocnego plastiku.