Kategorie
Uncategorized

Oklejanie folią okien – korzyści

Naklejanie folii na okna jest często stosowane przez właścicieli biur lub sklepów. Folia okienna może chronić przed stłuczeniem, zniszczeniem przez wandali, porysowaniem lub przed przenikaniem światła słonecznego do wewnątrz.

Folie okienne mogą być naklejane na szybę zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Uważa się, że folie naklejane z zewnętrznej strony są mniej trwałe. Zwykle mają gwarancję od 2 do 5 lat. Folie wewnętrzne uznawane są za trwalsze, ich użyteczność wynosi od 10 do 15 lat.

Korzyści z oklejania folią okien

Folie na okna mogą służyć do zaciemniania mieszkania. Dzięki ich zastosowaniu można uzyskać zmniejszenie przenikania ciepła od 50 do 90%. Jest to szczególnie ważne w upalne dni. Zewnętrzna folia pomoże uniknąć znacznego podwyższania temperatury w pomieszczeniu. Folie okienne wpływają również na ograniczenie przenikania promieni UV. Zimą z kolei folia ogranicza utratę ciepła przez okna na zewnątrz. Aby uzyskać pożądany efekt, zaleca się oklejanie okien srebrną folią.

W produkcji dostępne są również folie okienne antywłamaniowe. Taka folia powoduje, że po uderzeniu w szybę nie roztrzaskuje się ona na kawałki. Nawet gdy szyba pęknie, wciąż zostanie na swoim miejscu i nie będzie zagrożenia skaleczenia. Takie folie muszą mieć specjalny certyfikat, świadczący o ich skuteczności.

Oklejanie folią okien stosuje się również na witrynach sklepowych lub biurowych. Folia zewnętrzna do tego przeznaczona jest produkowana z twardego tworzywa, które ma za zadanie uniemożliwić porysowanie takiej szyby. W przypadku dewastacji szyby farbami lub sprayem, zmycie niechcianych rysunków będzie bardzo łatwe.

Naklejanie folii na okna ma także zastosowanie jako lustro weneckie. Oznacza to, że szyba z taką folią odbija widok z zewnątrz. Człowiek wewnątrz budynku widzi wszystko, co dzieje się na zewnątrz, jednak ludzie z zewnątrz nie widzą niczego wewnątrz. Taka folia może mieć jednocześnie działanie chroniące przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym UV oraz nagrzewaniem budynku. Warto pamiętać jednak, że wieczorem przy zapalonym świetle, efekt lustra weneckiego znika.

Oklejanie folią okien można wykonać także w celach dekoracyjnych. Często folie mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny w oknie, jednocześnie zasłaniając wnętrze domu, pozwalając zachować więcej prywatności.

Jak wybrać odpowiednią folię?

Przy wyborze folii dobrze jest skonsultować się ze sprzedawcą, który pomoże zdecydować, jaka folia będzie najlepiej dostosowana do posiadanego rodzaju okien. Sprzedawca folii pomoże dobrać odpowiedni rodzaj i strukturę, która będzie odpowiednio współgrała z powłokami szyb.

Oklejanie folią okien może być ciekawym rozwiązaniem w celu zapobiegania utracie ciepła z mieszkania, ochrony wystawy sklepowej lub jako element dekoracyjny w domu. Folię można również łatwo zdjąć, jeśli nie będzie już potrzebna. Zakup folii wiąże się z niewielkimi kosztami, a szereg zalet, jakie niesie jej stosowanie, może przekonać niejednego do jej zamontowania i cieszenia się urokami tego wynalazku.