Kategorie
Uncategorized

Diagnoza psychologiczna Kraków – dlaczego warto z niej skorzystać?

Istnieje wiele powodów, dla których warto skorzystać z diagnozy psychologicznej. Przede wszystkim pozwala to lepiej zrozumieć swoje zachowania, funkcjonowanie i reakcje na różne bodźce. Dzięki temu można łatwiej odkryć przyczynę swoich trudności czy problemów emocjonalnych.

W dzisiejszych czasach zmagamy się z wieloma trudnościami, które często prowadzą do powstania różnych zaburzeń psychicznych (np. przez nadmierny stres, czynniki społeczne etc.), nieraz też jesteśmy nieświadomi ich obecności. Diagnoza psychologiczna natomiast pozwala odkryć i zdefiniować konkretny problem, co z kolei umożliwia wdrożenie odpowiednich technik terapeutycznych, dzięki którym osoba z zaburzeniem może pracować nad swoimi schematami, reakcjami czy budowaniem zdrowych relacji.

Kolejną zaletą diagnozy psychologicznej jest spersonalizowane podejście terapeutyczne, pozwalające opracować właściwy, a więc indywidualny dla potrzeb pacjenta tor terapii. Diagnoza może też dostarczyć dodatkowych informacji względem rokowań oraz przewidywanej trajektorii zaburzeń, a także ocenić ryzyko wystąpienia innych, powiązanych z zaburzeniem czy chorobą problemów.

Posiadanie diagnozy psychologicznej przyspiesza również otrzymanie pomocy u innych specjalistów, na przykład kiedy psycholog zaleci konsultację z lekarzem psychiatrii lub psychoterapeutą. W przypadku młodszych osób, diagnoza i opinia psychologiczna nieraz przydają się w szkole, na przykład ubiegając się o indywidualny tok nauczania.

Diagnoza psychologa – jak działamy?

Diagnoza psychologiczna w Krakowie opiera się przede wszystkim na zebraniu informacji przez specjalistę. Istnieją różne sposoby, by owe informacje pozyskać. Podstawową techniką jest wywiad, podczas którego ekspert może zadawać pytania o dręczące klienta objawy, styl życia, relacje interpersonalne, historię medyczną etc. Podczas rozmowy psycholog analizuje reakcje i zachowania, które mogą stanowić dodatkowe dane potrzebne do diagnozy.

W wielu przypadkach wykonuje się również testy psychologiczne. Mogą dotyczyć różnych aspektów życia – chodzi o testy inteligencji, testy osobowości, zróżnicowane kwestionariusze i wiele więcej.

W przypadku uzależnień specjaliści zadają pytania pod kątem częstotliwości zażywania substancji lub wykonywania czynności, wpływu na bliskich oraz codzienność danej osoby, by zweryfikować stopień zaawansowania problemu i wdrożyć odpowiednią pomoc.