Kategorie
Uncategorized

Jak zrobić posadzkę żywiczną?

Coraz popularniejszym sposobem na stworzenie wytrzymałej i oryginalnej podłogi staje się korzystanie z żywicy. Ten materiał posiada wiele cennych właściwości, przez co coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie go w swoich domach prywatnych bądź tworzy tego typu podłogi w przedsiębiorstwach.

Zaletą żywicy jest to, że nie trzeba jej wykorzystywać do zrobienia całej nowej podłogi, ale można nią także pokryć starą powierzchnię w ramach renowacji. Co istotne, doskonale działa w parze z systemem ogrzewania podłogowego. Więc, jak wykonać posadzkę żywiczną?

Posadzka żywiczna – jak wykonać i czym się charakteryzuje taka powierzchnia?

Posadzkę można wykonać z dwóch rodzajów żywicy – epoksydowej i poliuretanowej. Są to bardzo łatwe do rozprowadzenia i elastyczne mieszaniny. W ich skład wchodzą żywice elastomerowe połączone z rozpuszczalnikami.

Ich cechą charakterystyczną jest to, że po wylaniu na powierzchnię wnikają bardzo dogłębnie w szczeliny, spękania czy ubytki. To sprawia, że wszelkie niedoskonałości się wyrównują, a sama mieszanina chroni podłogę przed różnymi uszkodzeniami, które mogą wyniknąć z codziennej, często bardzo intensywnej eksploatacji.

Dobrze rozprowadzając mieszaninę podczas wylewania, można uzyskać gładką i równą powierzchnię, która nie wymaga żadnego dodatkowego wyrównywania.

Ponadto posadzki żywiczne posiadają jeszcze jedną wielką zaletę – elektrostatyczność. Sprawia to, że większość kurzu nie osadza się na ich powierzchni. Bardzo łatwo jest utrzymać je w czystości, a do mycia nie trzeba stosować żadnych specjalnych środków chemicznych.

Jak zrobić posadzkę żywiczną?

Należy pamiętać, że posadzka żywiczna wymaga idealnie gładkiego i wypoziomowanego podłoża, które będzie spójne. Dopiero, jeśli spodnia warstwa spełnia wymagania, można przystąpić do kładzenia posadzki. Wykonanie podłogi z żywicy zleca się profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w tym zakresie.

Istnieje jednak rodzaj posadzki żywicznej, którą można spróbować wykonać samemu – jest to podłoga z żywicy cienkowarstwowej. Jak podejść do tego zadania? Cały proces opisaliśmy krok po krok:

  1. wytycz cokół obwodowy;
  2. wymieszaj masę żywiczną z dwóch składników;
  3. podłogę kładź warstwowo, czekając minimum dobę, aż każda warstwa wyschnie;
  4. gdy ostatnia warstwa się utwardzi, zatrzyj podłogę mechaniczne;
  5. na koniec połóż lakier ochronny.

Według zaleceń najlepiej położyć 2-3 warstwy gruntujące na podłodze, a także tyle samo warstw nawierzchniowych.

Jak wykonać posadzkę żywiczną? Podłoże

Aby mieć pewność, że posadzka żywiczna będzie trwała, należy profesjonalnie przygotować podłoże pod nią. Musi zostać dokładnie oczyszczone, inaczej może to spowodować pękanie powierzchni. Sam typ podłoża nie jest istotny, a wyrównanie i umocnienie go.

W przypadku dysponowania podłożem betonowym należy je najpierw wygładzić i wyrównać. Nie może znajdować się w nim żadnych ubytków ani głębokich pęknięć. Muszą również zostać spełnione odpowiednie wymagania, na przykład właściwa klasa betonu.

Po wypełnieniu ubytków trzeba odczekać 4 tygodnie, a następnie zeszlifować nawierzchnię. Dalej oczyść podłoże z brudu i zagruntuj odpowiednim preparatem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak naprawić posadzkę żywiczną, sprawdź: https://regeneracja-posadzek.pl/posadzki-zywiczne/