Atrakcyjność seksualna jest jednym z kluczowych aspektów uwzględnianych na etapie poznawania dwojga, obcych sobie ludzi, bowiem decyduje ona o dalszym rozwoju bądź zakończeniu relacji. Poza wyglądem zewnętrznym, zależne jest to od szeregu innych czynników, w tym feromonów, wpływających nieświadomie na sposób odbioru przez drugiego człowieka. Jednak ich działanie często zostaje zaburzone przez zbyt dużą ilość stosowanych kosmetyków, które skutecznie blokują drogi ujścia owych związków i obniżają tym samym ich skuteczność. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie damskich feromonów zawartych w preparatach kosmetycznych, przywracających pozytywne oddziaływanie na płeć przeciwną.
Damskie feromony – charakterystyka
Złożone substancje chemiczne produkowane przede wszystkim w gruczołach łojowych oraz potowych, a także obecne w wydzielinach ciała kobiety nazywane są damskimi feromonami. Odpowiadają one za zwiększenie zainteresowania i uatrakcyjnienie pań w oczach mężczyzn. Do naturalnie wydzielanych przez kobiece ciało feromonów należą kopuliny czy estratetraenol. Dostarczają one w sposób nieświadomy informacji o drugim człowieku i jego atrakcyjności, co bezpośrednio wpływa na postrzeganie kobiety przez mężczyznę. Właściwości odpowiedzialne za wywołanie pożądania seksualnego przez feromony damskie sprawiają, że na rynku dostępnych jest wiele syntetycznych odpowiedników, wywołujących analogiczny efekt. W jaki sposób działają damskie feromony?
Feromony nie posiadają własnego zapachu. Oddziałują one na zlokalizowany w nosie narząd Jacobsona, który po odebraniu sygnału wywołuje określone reakcje w organizmie, zwiększające pożądanie. Ponadto działanie feromonów oparte jest na aktywacji podwzgórza, które z kolei kontrolowane jest przez autonomiczny układ nerwowy i odpowiada za uwalnianie hormonów płciowych, a także wywołanie popędu seksualnego. Jest to całkowicie niezależne od człowieka działanie, które poza zwiększeniem atrakcyjności fizycznej, informuje również o stanie zdrowia, gotowości seksualnej oraz reprodukcyjnej czy stopniu dominacji. Naturalnie damskie feromony wytwarzane są w zwiększonej ilości w okresie płodnym kobiet, co połączone jest z drobnymi zmianami na ciele, w postaci łagodniejszych rysów twarzy czy zaokrąglenia piersi, celem przyciągnięcia uwagi mężczyzny i przedłużenia gatunku.
Wykorzystanie feromonów damskich w kosmetykach
Ze względu na swoje unikalne właściwości, feromony dla kobiet stosowane są jako dodatek do różnego rodzaju produktów kosmetycznych. Ich skład zbliżony jest do naturalnie wytwarzanych w organizmie związków chemicznych, przez co rezultat uzyskany z udziałem analogów naturalnych feromonów jest znacząco podobny. Wśród często wykorzystywanych feromonów są te, pochodzenia roślinnego – piżmo, imbir czy kminek lub zwierzęcego, takie jak androstenol.
Najczęściej występującą postacią jest połączenie perfum z feromonami. Dla ich skutecznego działania niezbędna jest prawidłowa aplikacja, która powinna obejmować najcieplejsze miejsca na ciele, do których zaliczane są: wewnętrzne części nadgarstków, wgłębienia obojczyków, szyja, a także zgięcia kolan czy kostki. Równie często spotykane są koncentraty, zawierające feromony niemal w czystej postaci, bez zbędnych dodatków. Cechują się wyższymi stężeniami, w porównaniu do tych, zawartych w perfumach i dopuszczają możliwość łączenia ich z innymi kosmetykami bez ryzyka zaburzenia działania.
Czy feromony dla kobiet są skuteczne?
Za sukces tego typu preparatów odpowiadają ich właściwości lotne, które poprzez uwolnienie kluczowych substancji do otoczenia oddziałują na przebywające w niedalekiej odległości osoby. Aczkolwiek feromony wpływają nie tylko na inne osoby, ale i własny organizm. Kobieta po ich użyciu staje się pewniejsza siebie, bardziej otwarta w relacjach międzyludzkich i zrelaksowana. Zastosowanie produktów z takimi związkami chemicznymi polecane jest szczególnie dla osób z obniżoną samooceną, mających trudności w nawiązywaniu kontaktów bądź nieśmiałych.
Dodatkowo dowiedziono, że zarówno naturalne, jak i sztuczne feromony damskie przyczyniają się do produkcji hormonu luteinizującego u mężczyzn, który odpowiedzialny jest za odpowiednie funkcjonowanie komórek śródmiąższowych jąder i wydzielanie testosteronu. Jest to szczególnie istotne podczas wzbudzania podniecenia seksualnego, wywołanego zapachem.