Medycy, aby móc efektywnie pomagać pacjentom, muszą dysponować stosownym zapleczem. Zwłaszcza w przypadku tych, którzy prowadzą własną praktykę, kluczową kwestią jest to, by skompletować całe niezbędne wyposażenie, gabinet lekarski musi być bowiem funkcjonalny i przystosowany do specyfiki pracy. W co trzeba się zaopatrzyć i gdzie szukać sprzętów, mebli i akcesoriów wysokiej klasy?
Uniwersalne, obowiązkowe wyposażenie gabinetu lekarskiego
Zacznijmy od podstaw, czyli od stworzenia stanowiska pracy dla lekarza. W tym celu zainwestujmy w solidne biurko o dość sporych rozmiarach, które posiada szereg szuflad chronionych zamkiem. Bez trudu zmieszczą się w nich pieczątki, bloczki recept i ważne dokumenty. Na jego blacie będzie można umieścić laptopa, karty medyczne, pojemnik na długopisy i inne przydatne drobiazgi oraz telefon. Pozostała przestrzeń zapewni wygodne warunki potrzebne do realizowania zadań związanych z administracyjną częścią pełnienia tego zawodu.
Oprócz komputera, przyda się drukarka – chociażby do wystawiania skierowań czy sporządzania wydruków badań. Na liście zakupów musi znaleźć się również wygodny fotel, dwa krzesła dla pacjentów, kilka szafek na publikacje naukowe i potrzebne sprzęty oraz kozetka, na której będzie można położyć lub posadzić osoby, przygotowując je do przeprowadzenia badań. Obowiązkowe wyposażenie gabinetu lekarskiego może objąć także parawan, który pozwoli na cieszenie się intymnością. Jeśli przewidujemy przyjmowanie również najmłodszych chorych, zakupmy stoły do badań dla dzieci. W pomieszczeniu powinien znaleźć się stojak na kroplówki, który okaże się nieoceniony w nagłych przypadkach, gdy konieczne będzie udzielenie pomocy. Niezwykle istotną kwestią jest regularne dbanie o higienę. W tym celu zaopatrzmy gabinet w dozowniki do mydła i środki dezynfekcyjne, które najlepiej przymocować do ściany, oraz w zapas ręczników papierowych. W kącie dobrze będzie umieścić pojemnik na odpady medyczne, by zatroszczyć się o ład i porządek.
Sprzęty dostosowane do rodzaju prowadzonej praktyki medycznej
Gabinet lekarski wyposażenie musi mieć dopasowane do prowadzonej w nim działalności. Do uniwersalnego zestawu należą: termometr elektroniczny, który pozwoli szybko i efektywnie określić, czy pacjent ma gorączkę, która jest objawem licznych schorzeń, ciśnieniomierz, niezastąpiony do wykonania pomiaru ciśnienia krwi, a także stetoskop, dostarczający cennych informacji na temat pracy układu oddechowego i serca. Ważne, by nabywać te pochodzące od renomowanych producentów. Można znaleźć je między innymi na stronie internetowej https://www.ronomed.com.pl/sprzet-medyczny.html. Oprócz tego warto mieć pod ręką jeden wózek inwalidzki, który posłuży do transportu chorego w przypadku nieoczekiwanego pogorszenia stanu jego zdrowia. Teraz możemy przejść do konkretnych sprzętów. Obowiązkowe wyposażenie gabinetu lekarskiego nieco inaczej będzie wyglądało wtedy, gdy należy on do kardiologa, a inaczej, gdy przyjmuje w nim ginekolog lub laryngolog. Fotel ginekologiczny, aparatura do USG – to tylko niektóre przykłady specjalistycznych elementów.
Drobiazgi, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu gabinetu
Jeśli chodzi o gabinet lekarski wyposażenie musi objąć także akcesoria, które są standardowe i dość oczywiste, jednak nie można ich pominąć. Mowa tutaj o rękawiczkach jednorazowych, maseczkach chirurgicznych, opatrunkach, igłach oraz strzykawkach. Nigdy nie wiadomo kiedy okażą się one przydatne. Ponadto upewnijmy się również, że w pokoju zamontowano właściwe lampy. Światło musi być wystarczająco mocne tak, by umożliwić medykowi uważną obserwację pacjenta i wykonywanie obowiązków w komfortowych warunkach. Z tego powodu warto rozważyć zakup dodatkowych lamp, które zostaną ustawione nieopodal kozetki lub biurka. Gdy pozwalają na to fundusze, nie zaszkodzi również zamontowanie klimatyzacji, która umożliwi zachowanie optymalnej temperatury w gabinecie i zauważalnie podniesie komfort nie tylko pracującego tam lekarza, ale i pacjentów.