Czy, aby na pewno znamy wszystkie rozwiązania, z jakich można skorzystać patrząc na system chłodzenia w gospodarstwie domowym? Klimatyzatory (chyba zgodzi się z tym stwierdzeniem praktycznie każdy) są dobrze znaną i rozpoznawalną opcją i mniej więcej wiemy, jakie jest ich działanie. Jednak z roku na rok na popularności zyskują również pompy ciepła, które w niektórych regionach zaczynają wypierać tradycyjne klimatyzacje, czy farelki. Czy oba urządzenia działają tak samo? Jakie są wady i zalety owych sposobów chłodzenia i ogrzewania? Dowiesz się o tym, czytając ten artykuł.
Klimatyzacja, czy pompa ciepła co lepsze?
Klimatyzatory oraz pompy ciepła działają w 90% w oparciu o podobną technologię. Równoznaczne jest to, z tym że pobierają one ciepło z jednego pomieszczenia uwalniając go następnie na zewnątrz. W ten sposób panująca temperatura w pokoju sprawia, że przesiadywanie w nim staje się nagle komfortowe. Zasadnicza różnica w przypadku pompy jest taka, że procesy wykonywane przez klimatyzator są odwracane: równoznaczne jest to, z tym że ciepło pobierane jest z rur od centralnego ogrzewania lub alternatywnie z zewnątrz.
Klimatyzacja natomiast ogrzewa pozyskane powietrze wykorzystując do tego celu grzałki zasilane przez prąd. Problem jest jednak taki, że urządzenie to będzie nagrzewać dłużej dane pomieszczenie niż schładzać, dzięki czemu zużycie energii znacząco wzrośnie. Po więcej dodatkowych informacji zapraszamy na: https://recool.pl/klimatyzacja-w-piotrkowie-trybunalskim/.
Wyróżniamy następujące rodzaje pomp ciepła w zależności do źródła: areotermalne pompy ciepła i geotermalne pompy ciepła.
Areotermiczne pompy ciepła – korzystają z powietrza jako ze swojego źródła przekazując ciepło z otaczającego je powietrza.
Geotermiczne pompy ciepła – wykorzystują ciepło, które pochodzi z ziemi
W tym tekście skupimy się bardziej na powietrznych pompach ciepła. Powietrzne pompy ciepła mają sposób działania, który jest podobny do konwencjonalnych klimatyzatorów. Korzystają bowiem z czynnika chłodniczego, który paruje, a następie skrapla się w wyniku zachodzących procesów w celu ogrzania lub schłodzenia powietrza. Tak naprawdę pompa ciepła składa się z tych samych elementów co klimatyzator. Wyróżniamy jednak jeszcze jedną kategorię pomp ciepła w zależności, z jakim sposobem rozprowadzania ciepła mamy styczność w naszym domu.
Są to takie urządzenia jak: pompy ciepła typu powietrze-powietrze oraz powietrze woda mające następujące cechy:
- Pompy ciepła typu powietrze-powietrze swoje działanie mają zbliżone do konwencjonalnych klimatyzatorów. Można je spotkać w podobnym układzie do klimatyzatorów: ściennych kasetowych, a także konsol. Zadaniem takich pomp jest przenoszenie ciepła, które znajduje się obecnie w powietrzu, a następnie oddanie go pod postacią ogrzanego lub schłodzonego nowego powietrza.
- Pompy ciepła typu powietrze-woda – mają one jedno określone zadanie, czyli przekazują ciepło znajdujące się w powietrzu do wody wykorzystując do tego celu system instalacji hydraulicznej. Ten typ pompy ma dwie ważne funkcje mianowicie przygotowuje ciepłą wodę, która następnie ogrzewa dane pomieszczenie lub używana jest przez nas podczas robienia herbaty czy kąpieli. W tym przypadku najczęściej korzysta się z grzejników lub ogrzewania podłogowego.
Nie da się ukryć, iż zarówno konwencjonalne klimatyzatory, jak i powietrzne pompy ciepła są energooszczędne oraz ekologiczne w porównaniu do systemów wykorzystujących gaz czy węgiel. Urządzenia te nie tylko kontrolują temperaturę w danym pomieszczeniu, ale również odpowiadają za poziom wilgotności. Dzięki temu w domu lub mieszkaniu mamy styczność ze zdrowszym środowiskiem. Dodatkowo wszystkie instalacje jesteśmy w stanie wyposażyć w specjalistyczne filtry, które montuje się najczęściej w jednostkę wewnętrzną. Celem takiego produktu jest poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu przy jednoczesnym przedłużeniu żywotności urządzenia. Należy pamiętać, że wszystkie dostępne sposoby ogrzewania, czy chłodzenia mają swoje wady i zalety, a na jakie my postawimy zależne jest to tylko od nas i naszego budżetu.