Nowoczesne systemy filtracji to zaawansowane urządzenia, do których funkcjonowania wymagane jest podłączenie wszystkich, niezbędnych przewodów określonych w instrukcji obsługi. Może się jednak okazać, że do działania całego systemu potrzebne będzie zastosowanie tak zwanej szybkozłączki, czyli popularnego akcesorium, o dość dużym zakresie zastosowań.
Jak działa szybkozłączka do wody?
Jakie funkcje pełni w systemie filtracji? Jak podłączyć oraz jak używać szybkozłączek? Na te oraz na wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć w poniższym artykule. Czym są szybkozłączki do wody. Szybkozłączka to akcesorium służące do szybkiego podłączania wielu różnych przewodów instalacji wodnej, bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi i nakrętek. Termin ten jednak nie określa jednego przedmiotu, a zakres elementów występujących pod mianem szybkozłączki, który jest naprawdę szeroki.
Szybkozłączkami nazywane są między innymi: kolanka, prostki, regulatory ciśnienia oraz trójniki. Wymienienie ich w tym miejscu jest dość kluczowe, ponieważ to właśnie one są szczególnie przydatne podczas montowania popularnych systemów filtracji lub systemów odwróconej osmozy.
Szybkozłączka do wody – działanie oraz podstawowe informacje
Sposób działania szybkozłączki do wody zależy przede wszystkim od jej rodzaju i tego, jak zostanie wykorzystana. Jednak w tym artykule uwaga zostanie poświęcona akcesoriom, które służą do łączenia elementów filtracyjnych oraz przewodów elastycznych. Aby łatwiej zrozumieć sposób działania szybkozłączek, warto podzielić je na konkretne przykłady. Trójniki są odpowiedzialne za przepływ wody z jednego źródła do dwóch kolejnych kanałów. Regulatory ciśnienia mają na celu ograniczyć i ustabilizować przepływ wody do określonej wartości. Zastosowanie tych szybkozłączek jest szczególnie przydatne, gdy w instalacji występują spore skoki ciśnienia, gdy jest ono po prostu za wysokie lub gdy w danym systemie filtracyjnym chce się podnieść ciśnienie. To jednak niejedyne przykłady wykorzystania szybkozłączek. Na rynku można też znaleźć takie rozwiązania, które pozwalają na skuteczną redukcję przewodu.
W jaki sposób podłączyć szybkozłączkę? Tak jak sposób działania, tak i sposób podłączenia szybkozłączki zależny jest od konkretnego modelu. Warto jednak pamiętać, że element ten został stworzony po to, aby ułatwiać życie i w każdym przypadku czynność podłączania go jest bardzo prosta i w pełni intuicyjna. Najczęściej spotykanym sposobem jest wsunięcie do szybkozłączki przewodu oraz zablokowanie go tam. Jednak, aby w pełni zrozumieć ten proces, należy rozróżnić szybkozłączki posiadające klips i go nieposiadające.
- Szybkozłączki z klipsem – do tego rodzaju szybkozłączek wsuwany jest przewód. Proces podłączania jest bardzo prosty. Należy zdjąć klips, włożyć przewód do szybkozłączki oraz nałożyć klips, który jest zabezpieczeniem i blokadą przed przypadkowym przesuwaniem się przewodu. Odłączenie go polega natomiast na wciśnięciu elementu blokującego znajdującego się przy wejściu do szybkozłączki,
- Szybkozłączki bez klipsa – podłączanie tego rodzaju szybkozłączek jest jeszcze prostsze. Aby podpiąć przewód, należy go wsunąć do szybkozłączki aż do momentu oporu. Odłączenie go polega natomiast na wciśnięciu tulei.
Szybkozłączki do wody – kilka najważniejszych informacji
Szybkozłączka jest narzędziem, które ma ułatwiać i usprawniać wszystkie prace związane z montażem systemów filtracji do wody, jednak aby spełniały swoją rolę należy wybrać model, który będzie odpowiadał konkretnemu zadaniu, jakie ma spełnić. Przy zakupie szybkozłączki powinno się zwrócić uwagę na rodzaj i rozmiar gwintu, materiał wykonania oraz zapoznać się z zaleceniem producenta. W razie pytań i problemów warto zapytać o radę specjalistę, który spośród szerokiej oferty produktowej pomoże wybrać narzędzie idealnie przystosowane do połączeń z konkretnymi przewodami systemów filtracyjnych. Zwróci też uwagę na to, które szybkozłączki są najlepszej jakości oraz w najbardziej atrakcyjnej dla klienta cenie.